A fogászat az a tudomány, mely az állcsontok, a szájüreg és a környező arcrészek kemény- és lágyszöveteinek állapotát, elváltozásait, betegségeit megelőzi, diagnosztizálja és kezeli.
A fogászatnak számos speciális ágazata létezik
Már az egyetemi oktatásban is tükröződik az a komplexitás, mely ezt a területet jellemzi és a végzett fogorvosok számára további specializálódást enged. A fogászaton belül számos ágat különböztetünk meg, melyek akár átfedésekkel, különböző feladatokra koncentrálnak.
Ilyenek lehetnek (a teljesség igénye nélkül):
- konzerváló fogászat (tömések, betétek készítése),
- esztétikai fogászat (kifejezetten az esztétikai célokat szolgáló precíz beavatkozások),
- fogpótlástan (protetika-hiányzó fogak pótlása rögzített vagy kivehető fogpótlásokkal),
- endodoncia (a gyökérkezelés tudománya),
- arc- és állcsontsebészet (baleseti, protetikai, onkológiai stb. műtéti eljárások),
- implantológia (műgyökerek beültetése és kiegészítő sebészet),
- gyermekfogászat (a tej- és váltófogazat ellátása),
- fogszabályozás (gyermek és felnőttkori),
- parodontológia (a fogak tartószerkezetének, a fogágynak gyógyítása),
- gnatológia (a rágás, a rágómozgások tudománya).
A fogorvos az, aki 5 éves egyetemi tanulmányok után diplomát szerez ilyen irányú tevékenységek végzésére. A fogászat egyes ágain azonban további szakképesítést lehet szerezni, így a fenti példákból több esetében lehet szakvizsgázni, szakorvossá válni. Az egyes szakvizsgák megszerzése nem jelent örökérvényű szakképesítést a fogorvosnak: minden szakvizsgából rendszeresen a jogszabályok által előírt módon továbbképzéseken kell részt venni, melyet az egyetemek szak- és továbbképzési részlegei felügyelnek.
Az a szakorvos, aki az itt előírt feltételeket teljesíti, meghatározott ideig jogosult a "regisztrált" megjelölés használatára. Munkatársainktól elvárjuk, hogy minden megszerzett szakvizsgájuk tekintetében - egy vagy több - folyamatosan teljesítsék ezeket a feltételeket.