Fogmosáskor a következő szempontokat érdemes figyelembe venni:
- A kemény sörtéjű fogkefe és a rossz fogmosási technika kombinációja a fog kopásához és ínyvisszahúzódáshoz vezethet. Használjon puha, legömbölyített sörtéjű fogkeféket, hogy elkerülje a fogíny károsodását.
- Az új fogkefék hatékonyabban távolítják el a lepedéket, ezért a fogkeféket legkésőbb három havonként ki kell cserélni, ahogy a fogorvosok is ajánlják. Előbb is szükségessé válhat a fogkefe cseréje, ha a sörték elhasználódnak, azaz szétállóak lesznek, vagy felrostozódnak.
- Fognyaki érzékenység esetén használjon erre a célra kifejlesztett „Sensitive” megjelölésű fogkrémet, mely speciális, a dentincsatornákat eltömítő hatóanyagot tartalmaz. A csatornák feltöltése ezzel a hatóanyaggal gátolja a fájdalominger fogbél irányába történő tovaterjedését, ezáltal csökkenti az érzékenységet.
- Az antibakteriális hatóanyagot tartalmazó fogkrémek gátolják a lepedék baktériumainak szaporodását, így csökkentik a fogszuvasodás és az ínygyulladás kialakulásának esélyét.
- Éjszakai fogcsikorgatás, a fogak állandó szorongatása, esetleg egyéb harapási rendellenességek esetén kérje fogorvosa segítségét, mert harapásemelő készülékre lehet szüksége. Evvel csökkenthető a fogakra eső káros terhelés.
- Nagyon intenzív érzékenység esetén további fogvédő krémek (fogorvosi rendelőben beszerezhető) és ecsetelő lakkok (fogorvos alkalmazza) használata is szükséges lehet.
- Az érzékennyé vált fognyaki részek esztétikus töméssel való ellátását csak igen kifejezett, más módon nem kezelhető panaszok, vagy komoly esztétikai hátrányok esetén ajánljuk.
- Bármilyen furcsának is tűnhet, savas ételek-italok fogyasztása után legalább egy órán át NE mosson fogat, hanem igyon ásványvizet vagy rágjon rágógumit, hogy serkentse a jótékony nyáltermelést.